Siodło ujeżdżeniowe – chcesz wiedzieć czym różni się od wszechstronnego? Sprawdź z nami!
Siodło ujeżdżeniowe wykorzystywane jest podczas ujeżdżenia, które jest dyscypliną jeździecką. Historia samego ujeżdżenia jest naprawdę długa, ponieważ sięga czasów starożytnych. Aktualnie jest to wykonywanie przez jeźdźca i konia serii określonych wcześniej figur. Całość odbywa się na czworoboku i oceniana jest przez sędziów.
Siodło ujeżdżeniowe – poznaj jego specyfikę
Siodło wszechstronne, jak i ujeżdżeniowe znane jest zapewne każdemu miłośnikowi jazdy konnej. Jednak z całą pewnością osoby, które nigdy nie miały okazji z nich korzystać, nie będą umiały wskazać wszystkich różnic jakie między nimi występują. Właśnie dlatego postawiliśmy stworzyć ten artykuł i wykazać najważniejsze cechy tychże siodeł. Zacznijmy od tego, że wariant ujeżdżeniowy posiada głębsze siedzisko, a co za tym idzie, ma wyższy łęk przedni, jak i tylny. Dzięki temu jeździec może siedzieć znacznie stabilniej i zarazem bliżej konia. Tym samym będzie bardziej precyzyjnie przekazywał zwierzęciu sugestie co do dalszej jazdy, czy wykonywania figur. W tym siodle spotkamy dłuższe, niemal pionowo ustawione tybinki. To właśnie one umożliwiają komfortową jazdę na długich strzemionach. Trzeba tu również zaznaczyć, że dzięki nim koń ma pozostawioną swobodę ruchu łopatek.
Siodło ujeżdżeniowe – zakup
Wybierając się po zakup siodła ujeżdżeniowego powinno się zwrócić uwagę także na klocki przednie i tylne. Te pierwsze są większe niż w siodle wszechstronnym, a także wyżej usytuowane. Z kolei klocki tylne są albo znacznie mniejsze, albo nie ma ich wcale. Jeśli rozpoczynamy dopiero swoją przygodę z jeździectwem, to warto postawić na profesjonalną pomoc przy wyborze siodła. W tym celu dobrze jest skorzystać z usług sklepu takiego jak https://konik.com.pl/siodla-dresazowe. Już na samej stronie internetowej można zauważyć, że są to specjaliści w swojej dziedzinie. Korzystanie z takich usług może znacząco wpłynąć na dokonanie wyboru, a ten z kolei przełoży się na komfort jazdy konnej.