Rozpuszczalnik organiczny – do czego służy?

Przemysł korzysta z wielu rozwiązań usprawniających produkcję lub wpływających na parametry wyrobów. Rozpuszczalniki organiczne są jednym z nich. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów substancji służących do rozpuszczania i rozcieńczania innych cieczy. W tym artykule poznasz najpopularniejsze z nich.

Czym jest rozpuszczalnik organiczny?

Zanim dowiesz się więcej o poszczególnych rodzajach rozpuszczalników oraz ich zastosowaniach, najpierw musisz poznać dokładną definicję tego terminu. Czym w takim razie jest rozpuszczalnik? To substancja występująca pod postacią cieczy, która miesza się z innymi substancjami – cieczami, ciałami stałymi oraz gazami – tworząc roztwór o jednorodnej strukturze. Mówiąc najprościej – rozpuszczalnikiem nazywamy cieczy przyczyniające się do rozpuszczania innych ciał.

Każdy rozpuszczalnik wykorzystywany w przemyśle musi spełniać określone kryteria. Przede wszystkim rozpuszczalniki powinny być czyste i klarowne. Najlepiej, gdy są lepkie i bezbarwne lub mają kolor odpowiadający zastosowaniu. To bardzo ważne, by nie wywoływały efektów korozyjnych, były jak najmniej toksyczne oraz nie reagowały na czynniki zewnętrzne. Oczywiście nie każdy rozpuszczalnik organiczny musi posiadać wszystkie te cechy – pożądane właściwości zależą od tego, gdzie dana substancja ma być wykorzystywana.

Rodzaje rozpuszczalników

Rozpuszczalniki możemy podzielić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest klasyfikacja ze względu na zachowanie wobec protonów. Wyróżniamy rozpuszczalniki protonowe, które je odszczepiają, a także aprotonowe, które je przyswajają. Do grona rozpuszczalników protonowych należy między innymi woda, metanol i kwas siarkowy, zaś do aprotonowych: aceton i tetrahydrofuran. Rozpuszczalniki dzielimy także ze względu na budowę chemiczną, na organiczne i nieorganiczne. Pod uwagę bierze się również względy użytkowe.

Rozpuszczalnik organiczny – przykłady i zastosowania w różnych branżach

W przemyśle często wykorzystuje się benzyny lakiernicze i ekstrakcyjne. Pierwsze z nich są bezbarwne i mają charakter lotny, podobnie jak drugie. Różni je głównie stopień łatwopalności. Benzyny ekstrakcyjne łatwiej ulegają zapłonowi. Ich zastosowania również są zbliżone – wykorzystuje się je do odtłuszczania maszyn w przemyśle lakierniczym i metalurgicznym, ponadto służą do wywabiania plam z ubrań. Benzyna ekstrakcyjna nadaje się do wywabiania rdzy oraz czyszczenia łańcuchów rowerowych.

Kolejną grupą rozpuszczalników są nafty oczyszczone. Znajdują zastosowanie jako składnik lakierów, klejów i tuszy drukarskich. Wykorzystuje się je w przemyśle metalurgicznym do odtłuszczania, Pomagają w utrzymaniu odpowiednich właściwości produktów przeznaczonych do konserwacji drewna.

Rozpuszczalnikiem nazywamy też różnego rodzaju plastyfikatory. Producenci pozyskują je od dystrybutorów, takich jak https://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/rozpuszczalniki-organiczne. Plastyfikatorów używa się do zmiękczania wielu substancji. Dzięki dużej lepkości bez trudu łączą się z innymi cieczami. Mają niską wartość lotności, więc nie są tak toksyczne jak inne rozpuszczalniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *