Bourbon a whisky – omawiamy różnice między najpopularniejszymi rodzajami trunku

Choć whisky jest jednym z najpopularniejszych alkoholi na świecie, nie każdy docenia wyjątkowy smak trunku. Niekiedy trzeba do niego dojrzeć. Ale jedno jest pewne – whisky należy docenić chociażby za ciekawą historię i różnorodne metody produkcji. Niestety wielu nadal nie zna różnicy między bourbonem a whisky. W tym artykule postaramy się to zmienić.

Bourbon a whisky – podstawowe różnice

Mało który miłośnik whisky wie, że ,,whisky” i ,,whiskey” to nie to samo! Te alkohole pochodzą z zupełnie innych krajów i różnią się smakiem oraz metodami produkcji. Whisky to dziedzictwo Szkocji i Irlandii. Najczęściej spotykamy dwa rodzaje, a mianowicie whisky single malt i blended. Single malt to obecnie najbardziej szanowana szkocka whisky. Wytwarza się ją z wody, drożdży i słodu jęczmiennego. Napój jest podwójnie, a czasem potrójnie destylowany. Suszenie słodu w dymie torfowym nadaje napojowi niepowtarzalny smak i aromat. Z kolei blended whisky to mieszanka single malt z single grain.

Jeśli chodzi o bourbon, pochodzi on z drugiego końca świata – mianowicie z Ameryki. Jego głównym składnikiem jest kukurydza, która odpowiada za charakterystyczny słodki posmak. Bourbon powinien zawierać do 79% słodu kukurydzianego. Ten rodzaj alkoholu jest destylowany tylko raz, a następnie leżakowany przez 2 lata w dębowych beczkach.

Bourbon a whisky – co wybrać?

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z whisky i bourbonem, powinieneś zacząć od tej tańszej. W tym przypadku jest to bourbon. Jego delikatna słodycz przeplata się z mocnym smakiem alkoholu. Na uwagę zasługuje też duża dostępność bourbonu. Bez trudu można znaleźć go w internecie, chociażby na stronach takich jak https://swiat-whisky.sklep.pl/19-whiskey-amerykanskabourbon-whisky-kanadyjska. Dowiesz się tam również więcej o tym, na czym polega różnica między bourbonem a whisky. Dzięki zagłębieniu się w temat nauczysz się odróżniać dobry alkohol od przeciętnego. To pozwoli Ci wnieść degustację na zupełnie nowy poziom – niezależnie od tego, czy pijesz bourbon sam czy z lodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *